Pomôžte nám zachrániť ukrajinské kultúrne dedičstvo

Zapojme Ukrajinu
Garant kampaně

Predstavte si nákladné vozidlo s dokonalým technickým vybavením na skenovanie tlačených a písaných dokumentov, kníh a iných archívnych materiálov. Jeho odborne vyškolená posádka dokáže kdekoľvek zhotoviť dokonalý digitálny odtlačok akéhokoľvek dokumentu a uložiť ho do centrálneho archívu. Ak je originál poškodený alebo zničený, odborníci majú možnosť dokument zrekonštruovať. Archa 2 bude stáť 12 miliónov korún.

24447
295
VYBRÁNO Z
473405
DÁRCŮ

Prečo Ukrajina potrebuje Archu 2?

Rusko začalo inváziu na Ukrajinu koncom februára 2022. Odvtedy Rusi bezohľadne zabíjajú civilistov a ničia civilnú a hospodársku infraštruktúru krajiny.
Je úplne jasné, že Rusi cielene ničia aj ukrajinskú kultúru - historické budovy, sochy, obrazy, knižnice a obrovské množstvo predmetov, ktoré dokumentujú históriu ukrajinského národa.
Napríklad v Mariupole sa ruskí vojaci vlámali do múzea a ukradli vzácne obrazy, sochy a veľmi cenné a vzácne kresťanské ikony a podľa dostupných údajov ruskí vojaci ukradli už dvetisíc umeleckých diel.
Nemôžeme Rusom zabrániť, aby na Ukrajine kradli a ničili, ale môžeme Ukrajine pomôcť aspoň čiastočne zmierniť straty.

Kto stojí za týmto projektom?

Ministerstvo kultúry Českej republiky, Český výbor ICOM, Nadačný fond pre Ukrajinu a Národná knižnica Českej republiky. Projekt je súčasťou programu Podpora ukrajinskej kultúry Ministerstva kultúry Českej republiky a Českého výboru ICOM.

Zbierka je určená pre projekt Archa 2, znamená to, že Archa 1 už existuje?

Áno. Archa 1 je mobilné konzervačné zariadenie. Je to dodávka, ktorá má zásadne iné vybavenie ako Archa 2. Bude uchovávať písomné kultúrne dedičstvo na rôznych miestach Ukrajiny. Archa 1 stála 10 miliónov českých korún a na jej zakúpení sa podieľali Nadácia rodiny Karla Komárka, MND a.s. a pán Libor Winkler a jeho priatelia. A za to im patrí veľká vďaka.

GALERIE

Omlouváme se, nebyl nalezen žádný obrázek.

POMÔŽTE NÁM ZLEPŠIŤ PREKLAD WEBU

icon translat

Táto verzia webu je preto preložená automatickým prekladačom a môže obsahovať chyby. Pokiaľ chcete kvalitu webu zlepšiť, kontaktujte nás.

CHCEM POMOCŤ S PREKLADOM
Za projektom Darček pre Putina stojí veľmi malý tím z Českej republiky. Stará sa o všetko od zariaďovania nákupu, cez marketing až po technické riešenie. Ak chcete pomáhať s rozvojom zbierky v zahraničí, pripojte sa k nám. Sláva Ukrajine!
VYBRANÉ CELKOM:
€27 551 134
icon star image
POČET DAROV:
215 495
icon star image
DEŇ VOJNY:
781
icon star image
zbierka na zbrane pre Ukrajinu