Odmínovacie zariadenie Božena 5 pre Ukrajinu

V prvej slovenskej kampani Dar pre Putina zbierame peniaze na diaľkovo ovládané odmínovacie zariadenie Božena 5, ktoré bude zachraňovať životy na oslobodených územiach Ukrajiny.

Dalibor Dedek
Dalibor Dedek
Campaign patronage
€651 066
PRISPELO Z
€646 418
7 229
Darcov
PRISPIEŤ NA BOŽENU

Cieľ kampane

V prvej slovenskej kampani iniciatívy Dar pre Putina sa zaväzujeme k zakúpeniu špičkového odmínovacieho zariadenia Božena 5 slovenskej výroby, vybavenie a výcvik hasičského EOD tímu na Ukrajine. Božena bude zachraňovať životy na oslobodených územiach Ukrajiny, kde je podľa odhadov zamínovaných až 250 000 km². Božena bude zároveň prepravená na Ukrajinu a vycvičená miestnymi jednotkami v spolupráci s organizáciami Mier Ukrajine, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia, Post Bellum, Kto pomôže Ukrajine a Oberih.

Čo bude zakúpené?

  • odmínovacie zariadenie Božena 5
  • dopravník
  • vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory a menšie príslušenstvo)
  • preprava na miesto určenia
  • výcvik obsluhy
  • výcvik hasičského EOD tímu na Ukrajine

Súprava BOŽENA 5 je diaľkovo ovládaný samohybný odmínovací stroj určený na plošné odmínovanie protipechotných a protitankových mín. Vyrába ho slovenská spoločnosť WAY INDUSTRIES, a.s. so sídlom v Krupine.

Základné technické údaje:

Hmotnosť stroja vrátane odmínovacieho zariadenia: 12 020 kg
Maximálna výška v pracovnej polohe: 2225 mm
Maximálna šírka v pracovnej polohe: 3350 mm
Maximálna dĺžka v pracovnej polohe: 7320 mm
Kapacita brodenia: do 800 mm
Pracovná rýchlosť: 4-9 km/h
Šírka banského pásu: 2655 mm
Výkon motora: 170 kW

Preprava

Logistiku projektu zabezpečuje nezisková organizácia Team4Ukraine, ktorú tvoria prevažne vojaci aktívnych záloh, ktorí pomáhajú na Ukrajine od roku 2017. Team4Ukraine je dlhodobým partnerom iniciatívy Dar pre Putina a už zabezpečil doručenie niekoľkých zariadení na miesto určenia. Po úspešnom ukončení zbierky Team4Ukraine zabezpečí doručenie prístroja Božena hasičskému zboru v Chersonskej oblasti, ktorý bude mať na starosti odmínovanie.

AKO OVERUJEME NAŠE KAMPANE?
Každú kampaň, ktorú nájdete na webovej stránke Guns for Ukraine, dôkladne preverujeme niekoľkými spôsobmi. V prvom rade preverujeme sponzora kampane. Sponzor sa musí osobne zaručiť za pravdivosť informácií, osobne sa s nami stretnúť a predložiť doklad totožnosti. Ďalej overujeme účel kampane a ručne overujeme, či je príjemcom existujúca jednotka, ktorá garantovi dôveruje, a či skutočne potrebuje vybavenie, na ktoré kampaň prispieva.

Ak ide o zbrane alebo zbraňové systémy, overenie potreby a užitočnosti sa vykonáva aj zo strany ministerstva obrany a veľvyslanectva Ukrajiny v Českej republike.

O PROJEKTE

Dárek pro Putina je občianska zbierka, ktorú inicioval podnikateľ a filantrop Dalibor Dědek. Dalibor Dědek okrem iniciácie vzniku, zbierku aj finančne podporoval a uhrádzal všetky náklady spojené s prevádzkou zbierky. Aktuálne je zbierka vedená tímom nadačného fondu. Zbierka má podporu ukrajinskej ambasády v Prahe, Armády ČR a ministerstva obrany ČR. Zbierka vznikla 4. mája 2022  Na Slovensku so zbierkou spoluraciuje iniciatíva Mier Ukrajine a ďalší partneri.

€23 997 291
Celkovo vybrané
185 361
Ľudí prispelo
575
Dní vojny

PARTNERI PROJEKTU

MEDIÁLNY PARTNER

Partneri projektu V ČR
Ministerstvo obrany ČR

Za projektom verejnej zbierky pre ukrajinskú armádu stojí od začiatku Ministerstvo obrany Českej republiky. Dohliada najmä na nákup, prepravu a riadne používanie vybavenia.

Veľvyslanectvo Ukrajiny v ČR

Nákup vojenské techniky a obranného materiálu konzultujeme s ukrajinským velvyslanectvím. Po dokončení sbírky společně koordinujeme nákup a dopravu s Ministerstvem obrany ČR.

Náš tím
Dodo Dobrík

grafika a vizuály

Majo Kulich

Iniciatíva Mier Ukrajine

Jan Polak

Riadenie projektu

Dalibor Dedek

Zakladateľ

Ukraine Endowment Fund

Nadačný fond Ukrajina bol založený po roku neformálneho fungovania iniciatívy #wemustact ako oficiálna organizácia, ktorá podporuje Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii.

Údaje

Adresa: U Přehrady 3204/61, Jablonec n.N., Česká republika
IČO: 17964687
IBAN číslo: CZ30 0300 0000 0003 1990 2444